Srinagar-Jammu otoyolu yağmurdan sonra kapandı, Cammu ve Keşmir'de kar suları altında kaldı

kosc

New member
Pazartesi günü sağanak yağmur ve kar yağışı Jammu ve Keşmir'i vurarak, yağmurun taş yağmuruna yol açmasının ardından Srinagar-Jammu ulusal otoyolu da dahil olmak üzere birçok caddeyi kapattı.


Keşmir'in Shopian kentinde arabalar kar örtüsünün altında. (ANI)

Trafik yetkilileri otoyolun Ramban bölgesindeki birçok yerde kapatıldığını söyledi.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

“NH-44 boyunca toprak kaymalarına ve taş yağmurlarına neden olan kötü hava koşulları ve şiddetli yağışlar nedeniyle Dalwas, Mehad kafeteryası, Ramban, Chamlwas ve Gangroo'da yol kapatıldı. Ulaştırma departmanından öğleden sonra yapılan resmi bir açıklamada, T2, Jaiswal Köprüsü, Gangro, Marog ve otoyol boyunca diğer yerlere de ateşleme taşları atıldı.

“Hava düzelene ve yol açılana kadar insanlara NH-44'te seyahat etmekten kaçınmaları tavsiye ediliyor” dedi.

Üniversiteler sınavları erteliyor

Keşmir Vadisi'nde ovalarda aralıksız yağışlar görülürken, Keşmir'in kuzey, orta ve güney kesimlerindeki yüksek kesimlerde orta ila şiddetli kar yağışı yaşandı. Yazın başkenti Srinagar gün boyunca kuvvetli rüzgarlara ve aralıksız yağmurlara sahne oldu.

Pek çok yükseköğretim kurumu, beklenen yağışlı hava nedeniyle sınavlarını 20 Şubat'a erteledi. “Keşmir Üniversitesi, kötü hava koşulları nedeniyle 19 ve 20 Şubat'ta yapılması planlanan tüm sınavları erteledi. Ertelenen derslerin yeni tarihleri ayrıca duyurulacaktır” dedi halkla ilişkiler görevlisi.

Jammu ve Keşmir Afet Yönetim Otoritesi (J&KDMA), Birlik Bölgesi'nin 10 bölgesi için yeni bir çığ uyarısı yayınladı.

Yeni çığ uyarıları

Anantnag ve Kulgam bölgeleri için düşük tehlike seviyesinde çığ uyarısı yapılırken, önümüzdeki 24 saat içinde Doda, Kishtwar, Poonch, Ramban, Bandipora ve Baramulla bölgeleri için orta tehlike seviyesinde çığ uyarısı yapıldı.

Bir uyarıda, “Ayrıca önümüzdeki 24 saat içinde Kupwara ve Ganderbal bölgeleri üzerinde 2.200 metrenin üzerinde yüksek tehlike seviyesinde çığların meydana gelmesi muhtemeldir” denildi.

Pazar günkü hafif yağmur ve kar yağışının ardından Pazartesi günü yağışlar yoğunlaştı ve dağlık bölgelerde yoğun kar yağışı görülürken, yazın başkenti Srinagar da dahil olmak üzere ovalarda yağmur yağdı.

Srinagar Belediye Şirketi (SMC), aralıksız yağışlar nedeniyle sular altında kalan şehrin birçok yerinde drenaj çalışmaları yapmak üzere adamlarını ve makinelerini görevlendirdi. Bir şirket yetkilisi, “Bataklıklarda minimum su seviyesini sağlamak için şehir genelinde kalıcı drenaj istasyonları izleniyor” dedi.

Srinagar Meteoroloji Merkezi, Keşmir'in kuzeyinde 2,5 metreye kadar kar yağışı olduğunu, Gulmarg kayak merkezinde ise 1,5 metreye kadar taze kar düştüğünü söyledi.

“Ganderbal'daki Sonamarg Resort ve kuzey Keşmir'deki Kupwara ve Bandipora bölgelerinin üst kesimleri gibi yerlerde 1,5 ila 2,5 fit kar yağışı oluştu. J&K MeT direktörü Muhtar Ahmad, Güney Keşmir'de, özellikle Babür Yolu'nda 1,5 ila 2,0 fit kar yağdığını söyledi.

Leh Sonam Lotus'taki MeT Merkezi Müdürü, Ladakh ve J&K'de yağmur ve kar yağışının Salı gününe kadar devam edeceğini söyledi.

“Yarın öğleden sonra kademeli bir iyileşme çok muhtemel. Kar yağışı nedeniyle çığ ve heyelan riski arttığı için çığ tehlikesi olan bölgelerden uzak durun” dedi.

Bugün daha fazla kar ve yağmura hazır olun

Srinagar MeT Merkezi yaptığı güncellemede, Salı günü de Kupwara, Baramulla, Bandipora, Ganderbal, Badgam ve güney Keşmir bölgelerinin orta ve yüksek bölgelerinde yoğun ila çok şiddetli kar yağışı olasılığının yanı sıra çoğu yerde hafif ila orta şiddette yağmur ve kar oluşabileceğini söyledi.

Çarşamba akşamından itibaren hava koşullarında kademeli bir iyileşme beklendiği ve 27 Şubat'a kadar önemli bir hava olayı beklenmediği belirtildi.

Çiftçilerden ayrıca yukarıdaki dönemde meyve bahçeleri ve tarlalardaki fazla suyu yönlendirmeleri istendi. Açıklamada, “Bu günlerde gündüz sıcaklıklarında önemli bir düşüş yaşanacak” denildi.