Dikkatli olun: Ludhiana'da yağmur tahmini nedeniyle çiftçiler için PAU

kosc

New member
Ludhiana önümüzdeki birkaç gün içinde sert rüzgarlara ve olası yağmurlara hazırlanırken, Pencap Tarım Üniversitesi (PAU) bölgedeki çiftçilere sert hava koşullarında dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunarak tarımsal tavsiyelerde bulundu.


PAU tavsiyesi, çiftçileri gereksiz sulama faaliyetlerine karşı uyarıyor ve stratejik tarımsal manevralara olan ihtiyacın altını çiziyor. (HT dosya fotoğrafı)

Tavsiye, çiftçileri gereksiz sulama faaliyetlerine karşı uyarıyor ve stratejik tarımsal manevralara olan ihtiyacın altını çiziyor.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Önümüzdeki haftanın hava durumu tahminlerine göre, önümüzdeki bir ila iki gün boyunca Ludhiana'nın izole bölgelerinde şimşekli fırtına ve saatte 30 ila 40 km hızla şiddetli rüzgar bekleniyor.

Bundan sonra atmosferik düzende bir değişime işaret edecek şekilde kuru hava koşulları bekleniyor.

“Çiftçilerin yaklaşan hava koşullarını göz önünde bulundurarak hasat işlemlerini dikkatli bir şekilde yapmaları tavsiye ediliyor. Mahsuller, yağlı tohumlar, şeker kamışı, sebzeler, meyveler ve hayvancılık uygulamalarına yönelik özel tavsiyeler sunulmaktadır. Tavsiye, tane oluşumu aşamasındaki buğday mahsulleri için, yüksek sıcaklıkların tane dolgusu üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için potasyum nitrat ve salisilik asit spreylerinin kullanılmasını önermektedir. Ayrıca çiftçilerin buğday mahsullerini sarı pas açısından izlemeleri ve uygun yönetim tedbirlerini almaları yönünde çağrıda bulunuluyor. Çiftçilere yağlı tohumlardaki yaprak biti popülasyonunu izlemeleri ve gerektiğinde istilaları kontrol altına almak için böcek ilacı spreyleri kullanmaları tavsiye ediliyor.”

Rapor, önerilen şeker kamışı çeşitlerinin yanı sıra belirli sezon ortasında ve geç olgunlaşan çeşitlerin ekimine başlanmasını öneriyor. Bamya, siyah bezelye, kavun, salatalık ve diğerleri gibi mahsullerin doğrudan ekimine yönelik tavsiyelerin yanı sıra çeşitli sebzelerin fidanlıklara nakledilmesine ilişkin yönergeler de sağlanmaktadır.

Hayvancılık alanında çiftçilere süt hayvanlarına temiz içme suyu sağlanmasının önemi hatırlatılıyor ve onlara kirlenmiş veya zarar görmüş patates verilmemesi konusunda uyarılıyor.