CBSE Sınıf 12 sınavları başlıyor, Ludhiana'da 17.000 öğrenci katılıyor

kosc

New member
17.000 kadar öğrenci Perşembe günü Ludhiana bölgesindeki 31 sınav merkezinde Ortaöğretim Merkezi Kurulu'nun (CBSE) 12. Sınıfının ilk kurul sınavına girdi.


12. Sınıf öğrencileri Ludhiana'daki Guru Nanak Devlet Okulu sınav merkezinden gelir. (HT fotoğrafı)

Sabah 10:30'dan öğleden sonra 13:30'a kadar yapılan İngilizce sınavı, herhangi bir haksız yol veya aksaklık raporu olmadan sorunsuz bir şekilde geçerken, öğrenciler ödevin zorluk seviyesi ve formatı hakkında karışık görüşler dile getirdiler.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Birçok öğrenci, soruların müfredatın bir parçası olduğunu, ancak çarpık bir şekilde sunulduğunu, bunların anlaşılmasını ve etkili bir şekilde yanıtlanmasını zorlaştırdığını düşünüyordu.

12. Sınıf tıp öğrencisi Surveen Kaur, sınav deneyimini paylaşarak, “Müfredat nedeniyle çoğu kolaydı ancak edebiyat kısmı biraz uzundu ve bazı zor sorular içeriyordu.” Sorular, sınava benzer nitelikteydi. Bir önceki yıla ait kurul sınavları.”

Kundan Vidya Mandir Ortaokulu müdürü ve Ludhiana bölgesi CBSE şehir koordinatörü AP Sharma, sınav sürecine genel bir bakış sundu.

Şunları kaydetti: “Denetim iyi geçti ve herhangi bir haksız yol veya herhangi bir aksaklık vakası rapor edilmedi. Sınav çok zorlu olmadı ve ilçedeki 31 merkezde yaklaşık 17 bin öğrenci sınava girdi.”

10. Sınıf için CBSE Kurul Sınavları 2024, 15 Şubat'ta başladı; 10. Sınıf sınavlarının 13 Mart'ta ve 12. Sınıf sınavlarının 2 Nisan'da bitmesi planlandı.

Devam eden kurul sınavlarının bir parçası olarak CBSE, dünya çapındaki okullardan soru kağıtları hakkında geri bildirim toplamak için bir süreç başlattı. Bu yılki sınavlara 26 ülkede 39 milyonu aşkın öğrencinin katıldığı CBSE'nin amacı, sınav sürecinin kalitesini ve bütünlüğünü sağlamaktır.

Yakın zamanda yapılan bir iletişimde CBSE, okullardan soru kağıtları hakkında gözlem ve geri bildirim sağlama talebini açıkladı.