Yeni sesler, yeni fırsatlar: Haryana Gençlik Tugayı daha iyi eğitim ve istihdam fırsatlarını göz önünde bulundurarak oy kullanıyor

kosc

New member
Güneşli bir Cumartesi sabahı saat sabahın 9'u ve ilk oylarını kullanmanın heyecanı genç seçmenleri şehrin dört bir yanındaki sandık merkezlerine çekti.

Haryana'nın Sirsa kentindeki Chautala köyünde ilk kez seçmenler oylarını kullandıktan sonra dövmeli parmaklarını gösteriyor. (ANI)

22 yaşındaki Mridul Madaan, Dyal Singh Devlet Okulu'nun önünde görünmeyi bekliyor. Standa doğru yürürken aile üyelerine kimlik kartlarını dağıtırken yüzündeki heyecan açıkça görülüyor.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

“Bunun gibi uzun bir hafta sonu olsaydı Shimla'ya bir gezi planlardık ama bu sefer farklı. Babam ilk kez kız kardeşimle benim burada olup ailece oy kullanmamızı istedi. “Hafta sonu tatilleri heyecan verici ama ilk kez oy kullanabilmek bundan çok da uzak değil” diyor.

23 yaşındaki kız kardeşi Simran da görevini ciddiye almayı önemsiyor.

Mridul, oy verirken akıllarına takılan konulara ilişkin şunları söylüyor: “Bir girişimci olarak uluslararası fırsatlara sahip startuplar için daha çeşitli bir pazar olması gerektiğine inanıyorum. Ayrıca özellikle ilkokul düzeyinde eğitim standardının da iyileştirilmesi gerekiyor.”

Okulun arkasındaki Dyal Singh Koleji'nde üç oy verme kabini kuruldu. Burada da ilk kez seçmen olan Ansh Midha da aynı düşünceyi dile getirdi.

“Biz genciz ve bizi etkileyen konuları konuşuyoruz. Ben de bir girişimciyim ve karşılaştığımız en büyük sorun finansal kaynaklar ve bu noktada hükümet önemli bir rol oynayabilir. Midha, eyalette daha fazla eğitim ve iş fırsatının da olması gerektiğini, çünkü bunların eksikliği arkadaşlarımı göç etmeye zorluyor” dedi.

Aynı stantta 24 yaşındaki Anjali Batra da ilk kez oy kullanma hakkını kullanırken, hükümete soru sorma hakkını da göz önünde bulunduruyor.

“Bizim neslimiz için apolitik olmak moda ama biz sosyal medyada hükümete saldırmak konusunda hızlı davranıyoruz. Bu ikiyüzlülük. Oy vermeyen kimsenin yetkililere itiraz etme veya soru sorma hakkı yoktur. Ancak onlarca yıllık mücadelenin ardından bağımsızlığımızı kazandık ve yıllar süren kutlamaların ardından oy kullanma hakkımızı aldık” dedi.

Karnal'da ilçe yönetimi, özellikle genç seçmenleri hedef alarak seçmen katılımını artırmak için yoğun çaba sarf ediyor.

İlçe Seçim Ofisi verilerine göre, Karnal ve Panipat ilçelerini kapsayan Karnal seçim bölgesinde toplam 2 milyon 104 bin 229 seçmenin 46 bin 78'i ilk kez seçmenlerden oluşuyor.

Ekipler, selfie noktaları, demokrasi duvarları, pankart ve posterler aracılığıyla üniversitelerdeki genç seçmenlere ulaşmak için imza kampanyaları gerçekleştirdi.

Ancak seçmen katılımında keskin bir düşüş yaşandı. Nihai rakamlara göre, seçmen katılımı 2019'da 1996'dan bu yana en yüksek oran olan %71,7'ye kıyasla yaklaşık %61 oldu.

Pembe kabinler büyük ilgi görüyor

Seçim Komisyonu ayrıca kadın seçmenleri onurlandırmak için Karnal'ın beş seçim bölgesinde birer tane olmak üzere beş pembe oy verme kabini tahsis etti.

Eski başbakan Manohar Lal Khattar'ın oy kullandığı okulun hemen karşısındaki Prem Nagar'daki Hükümet Kızları Ortaokulu'nun 152 numaralı oy verme kabininde gün boyunca uzun seçmen kuyrukları oluştu.

Resmi bilgilere göre, oy verme merkezlerinde üç sandık görevlisi, bir oy verme merkezi müdürü, bir oy verme memuru ve bir oy verme memuru yardımcısı da dahil olmak üzere yalnızca kadın sandık görevlileri görev yapıyor.

36 yaşındaki yurttaşlık bilgisi öğretmeni Ridhi Sharma sırada beklerken oyunu ülkenin kalkınması için kullanacağını söyledi. 61 yaşındaki akrabası Sunita, hükümetin yerleşimleri onaylamamasına veya temel hizmetleri sağlamamasına kızarak buna karşı çıktı.

Friends Colony'den tekerlekli sandalye kullanan 87 yaşındaki Kamla Devi de sandıkta oyunu kullandı. Oylamanın ardından gelini Sushma Chaudhary, pembe oylama kabini girişimini memnuniyetle karşıladı ancak Devi'nin evden oy verme seçeneğinin olmadığından şikayet etti.

“43°C'lik bu kavurucu sıcakta oy verme hevesleri bizi onları arabada yanımıza almaya zorladı. Artık oy verdiği için mutlu” dedi Chaudhary, selfie standında fotoğraf çektirirken.