Selden Etkilenen Çiftçiler Çifte Tazminat Aldı: CM Bhagwant Mann

kosc

New member
Sangrur/Patiala

Pencap Eyalet Başbakanı Bhagwant Mann, Ghaggar Nehri’ndeki su seviyesinin yükselmesi nedeniyle Perşembe günü Sangrur’un selden etkilenen bölgelerini denetledi. (twitter)

Başbakan Bhagwant Mann Perşembe günü yaptığı açıklamada, mahsulleri sel nedeniyle zarar gören çiftçiler için tazminat miktarını iki katına çıkaracağını duyurdu.

Patiala’daki Sangrur ve Patran’da selden etkilenen bölgeleri ziyaret eden CM, şunları söyledi: “Çiftçiler mahsulleri için endişelenmiyor. Tazminat miktarını iki katına çıkaracağız. Çiftçiler sadece hayatlarına bakmalı. Ekim tekrar yapılabilir.”

Mann, eyalette yağmur ve sel nedeniyle mahsul, ev ve diğer mülk kaybını not etmek için özel bir “girdawari” düzenleneceğini söyledi. Bu konuda komiser yardımcılarına talimat verildiğini söyledi.

CM, durumu her dakika kişisel olarak gözden geçirdiğini söyledi. Şiddetli sağanak yağışların kişinin kontrolünün dışında olduğunu ancak insanların herhangi bir rahatsızlık yaşamaması için her türlü çabanın gösterileceğini söyledi.

para için yalvarmayacağım

Merkezden yardım: adam

CM, eyalet yönetiminin merkeze sellerin neden olduğu kayıplara ilişkin bir tahminde bulunacağını ancak mali bir paket istemeyeceğini söyledi.

Ayrıca, devletteki muhalefet partilerini bir doğal afet nedeniyle siyasi olarak aktif olmakla suçladı.

Selden en çok etkilenen bölge olan Patiala’yı ziyaret eden Mann, devletin merkezden mali yardım istemeyeceğini, ancak tahmini kayıplar sağlayacağını söyledi.

Punjab’ın sel yardım paketi için merkeze başvurup başvurmadığı sorulduğunda Mann, kayıpların hala değerlendirildiğini söyledi.

AAP hükümetini planlama ve hazırlık yapmadığı iddiasıyla hedef alan muhalefet partilerine yanıt veren Mann, şu anki önceliğinin ihtiyaç sahiplerine bakmak olduğunu söyledi.

Muhalefeti bir doğal afeti siyasallaştırmakla eleştirdi ve insanlara yardım sağlamakla meşgul olduğunu ve zamanı geldiğinde uygun yanıtı vereceğini söyledi.