Pencap, Merkez'den Viksit Bharat Sankalp Yatra'ya verdiği desteği geri çekti

kosc

New member
Pencap Ulusal Sağlık Misyonu (PNHM), Pazartesi günü yayınlanan yeni bir emirle eyaletteki tüm sivil cerrahlara, Birlik hükümetinin eyaletteki 'Viksit Bharat Sankalp Yatra' (VBSY) kapsamında planlanan sosyal yardım faaliyetlerini durdurma talimatı verdi.

Pencap Ulusal Sağlık Misyonu (PNHM), Pazartesi günü yayınlanan yeni bir emirle eyaletteki tüm sivil cerrahlara, Birlik hükümetinin eyaletteki 'Viksit Bharat Sankalp Yatra' (VBSY) kapsamında planlanan sosyal yardım faaliyetlerini durdurma talimatı verdi.

Bu, Merkezin herhangi bir yayın yapmadığı gerçeği ışığında yapılır. ₹Devlet tarafından Ayushman Bharat sağlık ve sağlıklı yaşam merkezlerine yönelik marka yönergelerine uyulmaması nedeniyle Pencap Ulusal Sağlık Misyonu (NHM) kapsamında 402,48 crore.

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024'e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

Bakan, “Pencap, merkezleri Ayushman Bharat-Sağlık ve Wellness Merkezi (şimdiki Ayushman Arogya Mandir) yerine Aam Aadmi Kliniği (AAC) olarak damgalayarak Birlik Sağlık Bakanlığı ile devlet arasında imzalanan anlaşmanın hükümlerini ihlal etti” dedi. sağlık için,” dedi Bharati Pravin Pawar geçen yıl Aralık ayında Rajya Sabha'da bir soruya yazılı yanıt verdi. Devletin ayrıca renk şemasına bağlı kalmadığını ve altı logoyu sergilemediğini belirten yetkili, yayınlamama nedenleriyle ilgili bir soruya yanıt olarak şunları söyledi: ₹NHM altında Pencap'a 621 crore.

“NHM'ye göre 2023-24 mali yılı için merkezi hisse tahsisi öngörülüyor ₹457,90 crore. Bugüne kadar yayımlanan merkezi paylaşım: ₹51,11 crore ve yayınlanacak merkezi pay ₹DoE yönergelerine uyulmaması ve Merkez ile Eyalet arasında NHM için imzalanan Mutabakat Zaptı hükümlerine uyulmaması nedeniyle serbest bırakılmayan 402,48 crore,” diye açıkladı Pawar.

NHM-Punjab, VBSY'ye yardım sağlamaya yönelik önceki emrini geri çekti ve Pazartesi günü yeni bir emirle tüm sivil doktorlara planlanan sosyal yardım faaliyetlerini durdurma talimatı verdi. Siparişin bir kopyasına HT'den ulaşılabilir.

NHM-Punjab yöneticisi SP Singh, gelişmeyi doğruladı ve şunları söyledi: “Daha önce eyalette VBSY'nin uygulanmasına ilişkin yönergeleri yayınlamıştık; bunlar geri çekildi.”

Singh, VBSY'ye verdiği desteğin geri çekilmesinin nedenleri hakkında konuşmaya yetkili olmadığını belirterek, “Yalnızca üst düzey hükümet yetkilileri bir yanıt verebilir” dedi.

Başbakan Narendra Modi tarafından geçen yılın Kasım ayında başlatılan VBSY, farkındalık yaratmaya ve ülkedeki tüm gram panchayatlara sosyal refah dağıtımını kolaylaştırmaya odaklanan kapsamlı bir sosyal yardım programıdır. Sosyal yardım programı 25 Ocak 2024'te sona eriyor.

Bu yatra sırasında gösterilmek üzere Sağlık ve Aile Refahı Bakanlığı tarafından belirlenen iki plan vardı: Bharat-Pradhan Mantri Jan Arogya Yojana (PM-JAY) planı ve Ulusal Tüberkülozu Ortadan Kaldırma Programı.

Ek olarak, farkındalık yaratmak amacıyla Pencap genelinde yaklaşık 480 mobil minibüsün konuşlandırıldığı tüm lokasyonlarda sağlık kampları düzenlendi.

Tekrarlanan girişimlere rağmen Pencap Sağlık Bakanı Dr. Yorum yapmak için Balbir Singh'e ulaşılamadı.