Pencap Meclisi, ‘ücretsiz’ Gurbani yayınının yolunu açan Sih Gurdwara Değişiklik Yasasını kabul etti

kosc

New member
Pencap Meclisi, Shiromani Akali Dal (SAD) milletvekillerinin muhalefetine karşı 2023 tarihli Sih Gurdwaras’ı (Taslak Değişiklik) kabul etti.

Pencap Meclisi, Salı günü Sih Gurdwara Değişiklik Yasası 2023’ü kabul etti. (HT dosyası)

Tasarı özellikle Sri Harmandir Sahib’den (Altın Tapınak) Gurbani’nin yayınlanmasını ve iletilmesini herkes için ücretsiz hale getirmeyi amaçlıyordu. Bu noktaya kadar, haklar yayıncı PTC’ye aitti.

Bu konudaki tartışmaları başlatan Aam Aadmi Partisi’nden (AAP) Budh Ram, değişikliğe göre Gurbani’yi yaymak Shiromani Yönetim Kurulu Gurdwara Parbandhak Komitesi’nin (SGPC) göreviydi.

“Mukh waak” ın önemini vurguladı ve aynısının tüm dünyada yayınlanması gerektiğini söyledi. Yayın haklarının tek bir yayıncıya verilmesinin ülke çapında dağıtımı imkansız hale getireceğini söyledi.

Eyalet hükümetinin kimsenin Kurban’ı yayınlama hakkını elinden almaya niyeti olmadığını ve yeni Bölüm 125A kapsamındaki değişikliğin özünün tüm yayıncılara ücretsiz yayın hakları vermek olduğunu da sözlerine ekledi.

Tartışmaya katılan Başbakan Bhagwant Mann, Gurbani’nin “Sarab Sanjhi” olduğunu ancak tek kanal yayın haklarının 11 yıldır tek kanalla sınırlandırıldığını söyledi.

PTC’nin Gurbani yayınının ücretsiz olmadığını ve fikri haklarının yayıncı kuruluşa ait olduğunu sözlerine ekleyen “Kurbani yayın hakkının bana yakın olan herhangi birine verilmesi gerektiğini söylemiyorum” dedi.

Bu arada SAD’den Manpreet Singh Ayali, SGPC’nin Gurbani’yi yayınlamak için kendi kanalına sahip olması gerektiğini söyledi. Değişikliği reddetti ve hükümetin seçilmiş bir organ olan SGPC’nin işlerine karışmaması gerektiğini söyledi.

Özellikle, Akal Takht’ın eski görevdeki jathedar’ı Harpreet Singh, SGPC’nin kendi kanalını yönetmesini öneren bir ferman yayınlamıştı.

Ayali, SGPC ve SAD ile konunun tartışılmasını önerdi ve SGPC’nin Gurbani’nin tek bir varlık tarafından kontrol edilmesi gerektiğini asla söylemediğini, ancak devletin seçilmiş bir organın işlerine karışmasıyla ilgili bir sorunu olduğunu söyledi.

• YAZAR HAKKINDA

Gurpreet Singh Nibber, Punjab Bürosu’nda Editör Yardımcısıdır. Sihlerin ve Punjabi diasporasının siyasetini, tarımını, enerji sektörünü, çevresini, din işlerini kapsar. …ayrıntılı olarak görün