Pencap balya makinesi talebini karşılayamıyor

kosc

New member
Pencap hükümeti bu sezon anız yakılmasını engellemek için elinden geleni yapsa da, eyaletin ex-situ yönetim planlarının önemli bir bileşeni olan balya makinelerini (çeltik samanını basmak için kullanılan bir tarım ekipmanı) tedarik edemeyebilir.

Balya makinesi sıkıntısının nedeni ülkede Pune ve Rajkot’ta birer tane olmak üzere sadece iki adet ihracata yönelik üretim biriminin bulunması ve bu birimlerin Pencap’ın ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olmamasıdır. (HT dosyası)

Balya makineleri karlılıkları nedeniyle bu sezon yüksek talep görüyor ve 6.800’den fazla çiftçi, Özel İşe Alma Merkezleri (CHC’ler) ve köy panchayatları sübvansiyonlu makineler için başvuruda bulunuyor. Hükümetin kendisi 1.300 balya makinesi sağlama hedefini belirlemişti ancak bu hedefi de kaçırabilirdi.

“1.300 balya makinesinin tamamını teslim edemeyiz. Eyalet tarım bakanlığı sekreter yardımcısı Jagdish Singh, 1.000 ila 1.100 arasında bir olasılık olduğunu düşünüyorum” dedi.

Balya makinesi sıkıntısının nedeni ülkede Pune ve Rajkot’ta birer tane olmak üzere sadece iki adet ihracata yönelik üretim biriminin bulunması ve bu birimlerin Pencap’ın ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olmamasıdır.

Ekonomik yönlerle ilgili olarak eyalet tarım bakanlığı ortak sekreteri şunları söyledi: “Çeltik maliyeti yaklaşık ₹Ekim-Kasım aylarında hasat sırasında beşte 250-300’e kadar çıkmakta ₹Sezon dışında beşte biri 500-600. Her hektar pirinç tarlası yaklaşık 25 kental saman üretiyor, bu da yaklaşık bir verim anlamına geliyor. ₹Talep ve arza bağlı olarak 6.000 ila 15.000. Bu aslında çiftçilerin pirinç satarak elde edebildikleri kadar kalıntıyı satarak da kazanabilecekleri anlamına geliyor.”

Pencap eyaletinde yaklaşık 1.000 girişimci pirinç anızı toplamak, dağıtmak ve satmak için çalışıyor ve bu sezon yaklaşık 1.000 girişimcinin katılması bekleniyor.

Pencap’tan pirinç samanı toplayan ve bunu Gujarat ve Rajasthan’da kuru yem olarak satan Muktsar’dan Yadwinder Singh, “İşimizi genişletmek istiyoruz, ancak balya makinelerinin arzı yetersiz” dedi. Halihazırda iki balya makinesine sahip ve dört tane daha için başvuruda bulundu. “Bakalım bu sefer ne kadar kazanacağız” dedi.

Depolama alanı gibi başka zorlukların da bulunduğunu ve satışlar için optimize edilmiş bir sistemin bulunmadığını ekledi.

Etanol üretiminin yanı sıra pirinç samanı fırınlarda, kazanlarda ve termik santrallerde biyokütle yakıtı olarak da kullanılıyor. Eyalet tarım bakanlığı, akıllı ekim makinesi, balya makinesi, mahsül kesici, döner pulluk, sap parçalayıcı, parçalayıcı, çalı ustası, saman tırmığı, süper SMS, yüzey ekim makinesi ve pirinç anızı işlemek için sıfır işlemeli matkap dahil olmak üzere 11 farklı makineye hibe sağlıyor. çiftçiler yanmayı bırakır. Makineler in-situ (zemine saman karıştırma) ve ex-situ (tarladan tahliye) işlemlerine uygundur.

Yerli üretim bir balya makinesinin maliyeti 15-18 lakh Rs ve bireysel çiftçiler %50 sübvansiyon alırken, CHC’ler tüm makineler için %80 sübvansiyon alıyor.

Toplamda 200.000 ton pirinç anızı ve 200.000 ton pirinç üretilmektedir. Samanın yaklaşık %60’ı kullanılıyor veya toprağa karıştırılıyor ve geri kalanı (80 lakh ton) ateşe veriliyor ve ciddi çevre ve sağlık riskleri oluşturuyor. Pirinç tarlalarından yükselen duman, kuzey Hindistan eyaletlerinin, özellikle de ulusal başkent Yeni Delhi’nin semalarını kaplayan bir duman örtüsü oluşturuyor.

Bhikhi’den Pritpal Sharma’ya göre 2004’ten beri çeltik samanı toplama işinde olan Mansa, makine eksikliğinin işi aksattığını söyledi. Kendi işi için saman toplayan genç girişimcilerle çalışarak eyalet çapında 12 bin ton saman toplamayı planladığını ve onların masraflarını kendisinin karşılayacağını ifade etti.

• YAZAR HAKKINDA

Gurpreet Singh Nibber, Pencap bürosunda editör yardımcısıdır. Politika, tarım, enerji sektörü, çevre, Sih dini işleri ve Pencap diasporasını konu alıyor. …Ayrıntılı olarak görün