Muhalefet Lideri, Pencap Vidhan Sabha duruşmalarının canlı yayınlanmasına ilişkin kurallar konusunda hızlı harekete geçilmesini talep ediyor

kosc

New member
Çhandigarh [India]18 Ocak (ANI): Pencap Vidhan Sabha'daki Muhalefet Lideri Partap Singh Bajwa, Konuşmacı Sardar Kultar Singh Sandhwan'a hitaben yazdığı bir mektupta, Meclis oturumlarının canlı yayınlanmasına ilişkin kural, talimat ve yönergelerin eksikliği konusundaki endişelerini dile getirdi.

HT resmi

Bajwa, canlı yayınlardan sorumlu olan Pencap Hükümeti Chandigarh Bilgi ve Tanıtım Departmanı'nın hükümetin imajını oluşturmada rol oynadığı ve muhalefetin politika uygulama standlarını izlemedeki rolüyle çelişebileceği yönündeki endişesini dile getirdi.

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024'e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

RTI'nin yakın tarihli bir açıklamasına atıfta bulunan Bajwa, Pencap Yasama Meclisi'nin canlı yayın için kurallar belirlemediğini, bunun da son oturumda muhalefet üyelerine yönelik yayınlarda ayrımcılık iddialarına yol açtığını vurguladı.

“Enformasyon ve Tanıtım Bakanlığı'nın öncelikle hükümetin imajını ve politikalarını şekillendirmekten sorumlu olması nedeniyle bu durumu endişe verici buluyorum, bu da muhalefetin söz konusu politikaların uygulanmasındaki boşlukları inceleme ve vurgulama rolüyle çelişiyor.” Nihai yararlanıcıların çıkarları. “Sonuç olarak, Temsilciler Meclisi'nin son oturumunda muhalefet milletvekillerinin televizyon yayını konusunda ayrımcılığa maruz kaldıkları yönündeki iddiaları, duruşmanın canlı yayınlanmasını düzenleyen herhangi bir kural, talimat ve yönergenin bulunmaması nedeniyle oldukça haklı. ” diye yazdı Partap Singh Bajwa.

Mektupta Bajwa, Meclis Başkanı Sandhwan'a yürütmenin hesap verebilirliği konusunda yasama organının üstünlüğünü desteklemesi yönünde çağrıda bulundu.

“Sizden Temsilciler Meclisi'nin vekili olarak yetkinizi kullanarak yürütme organının yasama organına karşı hesap verme sorumluluğu konusundaki üstünlüğünü korumanızı rica ediyorum. Temsilciler Meclisi'nin çıkarlarını korumak için bu uygulamanın acilen tamamlanması önemlidir. Sizden derhal harekete geçmenizi ve Meclis'teki işlemleri düzenleyen talimatları/yönergeleri bütçe oturumundan önce tamamlamanızı talep ediyorum.”

Muhalefet Lideri mektubu, Sözcü Sandhwan'a talebi derhal değerlendirip yanıt vermesi için içten bir çağrıda bulunarak sonlandırdı. (ANI)