Misafir sütunu: İleriye dönük eğitim

kosc

New member
Avustralya’yı dolaşarak ve en iyi eğitimciler ve entelektüellerden bazılarıyla tanışarak, eğitim sisteminin geliştiğini ve sanal bir yaşam boyu öğrenme ekosistemine dönüştüğünü gördüm. Deloitte Avustralya’daki üst düzey eğitim ortaklarıyla etkileşimim, bana şunu düşündürdü ve şunu sordu: Geleceğin üniversitesi ne olacak? Büyük kampüslere ihtiyacımız var mı? Öğrenciler kapalı sınıflarda oturacak mı? Fakülte beyaz tahtayı ve powerpoint’i pedagoji için kullanacak mı?

Üniversitelerin önündeki zorluk, öğrenmenin toplum yararına çözüm odaklı uygulamasıyla birleştirilmesine uyum sağlamaktır. (HT dosyası)

Artırılmış zeka, hızla değişen teknoloji senaryoları ve artan çevrimiçi platformlar ile Edutech öğrencileri şimdiden uyum sağlıyor. Şimdi üniversiteler ve öğretim üyeleri için zorluk, bu değişime yanıt vermek ve toplumun yararına çözüm odaklı uygulamalarıyla öğrenimin birleştirilmesine uyum sağlamaktır. Dersler sadece akademik teorilerle sınırlı kalmayacak, bunun yerine gerçek problemleri çözmeye yönelik pratik uygulamalarına geçecektir.

Geniş üniversite kampüslerine artık ihtiyaç olmadığını fark ettim. Dikey bina trendinin, öğrencilerin içgörülerini uygulayabilecekleri, daha yeni çözümler bulmak için yenilik yapabilecekleri ve okurken ve stajyer olarak çalışırken para kazanabilecekleri daha çok başlangıç bölgeleri gibi olan şehirlerdeki yoğun nüfuslu iş merkezleri arasında şimdiden yetişmeye başladığını gördüm.

Öğrencilerin, öğretim üyeleriyle birlikte insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve zayıf noktalarını gidermek için yeni yollar keşfettiklerini görebiliyordum. Ve mimarlık, sanat, bilim ve mühendislik gibi farklı alanlardan öğrencilerin farklı projeler üzerinde birlikte çalıştıklarını gördüm.

Fakülte, girişimciler ve çeşitli alanlardan profesyonellerin disiplinler arası işbirliğini teşvik etmesi, acil insani zorluklar üzerine düşünmesi ve deneyim yoluyla öğrenmesi uzak bir gelecek değil. Geleceğin üniversiteleri, inovasyonu, araştırmayı, yaratıcılığı, eleştirel düşünmeyi ve işbirlikçi becerilerin kazanılmasını teşvik edecek bir ekosistem oluşturmalıdır.

Konferans salonlarının yerini, şirketlerin ve öğrencilerin yeni fırsatları keşfedebilecekleri ve insanlar için daha iyi yaşam koşulları sağlamanın yollarını bulabilecekleri inkübatörler veya ortak çalışma alanları alacak.

Üniversiteler şimdiden çeşitli tesisleri ders dışı faaliyetler için terk ediyor, spor, spor salonları, yüzme havuzları ve yurtlar için özel hizmet sağlayıcılarla işbirliği yapıyor ve öğrencilerin şehirde bulunan tesisleri kullanmasını destekliyor.

Eğitim artık zamanla sınırlı olmayacak ve bir sertifika veya derece kazanmayı amaçlamayacak, büyük ölçüde öğrencilerin insanların yaşam tarzlarını iyileştiren ve onlara hayatı daha kolay erişilebilir kılabilecek beceriler kazandırarak toplum için anlamlı ve yararlı kaldıkları, ömür boyu sürecek bir yolculuk haline gelecektir. herkes için sürdürülebilir ve adil. Ve bu, eğitime devam etme, üniversite çizim tahtalarına geri dönme, uzmanlardan öğrenmeyi unutma, yeniden öğrenme ve hızlı teknolojik değişimlere ayak uydurmanın yeni yollarını öğrenme konusunda ömür boyu sürecek bir taahhüt olarak kalacaktır.

Gençlerin geliştirmesi gereken en önemli özelliklerinden biri, yaşamda anlam bulmaktır. İnsanlar eğitimlerini ve bilgilerinin gücünü başkalarının yararına düşünmeye başladıkça, paradigma değişir ve kişiliği toplum için daha yararlı ve anlamlı bir kişiye dönüştürür.

Bu eğilimler üniversitelerin geleceği için potansiyel yönler sunsa da, gerçek uygulama ve kabul kurumdan kuruma değişiklik gösterecektir. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, üniversiteler ve fakültelerinin yeni profesyonel ve endüstriyel işbirlikleri keşfetmeleri ve yeni nesli profesyonel ve kişisel gelişime hazırlamak için bir inovasyon, eleştirel düşünme ve araştırma kültürü geliştirmeleri gerekiyor.

Bununla birlikte, üniversitelerin birincil amacı muhtemelen kaliteli eğitim sağlamaya, eleştirel düşünceyi geliştirmeye, yeniliği teşvik etmeye ve öğrencileri insanlığın yararına araştırmalara çekmeye odaklanmaya devam edecektir. Ve daha iyi, daha empatik, ilgili insanlar olarak büyüyecek ve öğrendiklerini başkalarının hayatlarına neşe getirmek için kullanacak olan gelecek neslin benim gibi bir eğitim girişimcisi için çok daha tatmin edici olmasını bekliyorum.

(Yazar, Shoolini Üniversitesi Rektör Yardımcısıdır.)