Mirwaiz, Jamia Mescidi’nde bayram namazını kıldırırken, birçok kişi Srinagar’daki Hazratbal türbesine akın ediyor

kosc

New member
Dört yıllık bir aradan sonra, Hurriyat lideri ve Keşmir’in en üst düzey din adamı Mirwaiz Umar Farooq Cuma günü, Peygamber’in doğum yıldönümü olan Milad Bayramı münasebetiyle Eski Şehir Srinagar’daki Jamia Mescidi’nde namaz kıldırdı.

Mirwaiz, Jamia Mescidi’nde bayram namazını kıldırırken, birçok kişi Srinagar’daki Hazratbal türbesine akın ediyor

Mirwaiz konuşmasında, Hz. Peygamber’in hayatının Müslümanlar için en iyi rehberlik ve ilham kaynağı olduğunu ve erdemli, tatmin edici ve huzurlu bir yaşam sürmek isteyen bireyler ve topluluklar için bir rol model görevi gördüğünü söyledi.

“Peygamberimizin kadın, yetim, köle gibi ötekileştirilmiş ve güçsüzlerin haklarını savunarak savunduğu sosyal ve ekonomik adalet anlayışı, toplumda eşitlikçi bir yapının oluşmasının temelini attı.” Ona karşı gelmesi ve onunla savaşanları bağışlaması emsalsizdir” dedi.

Perşembe akşamı ve Cuma günü bir sürü insan dua etmek için Srinagar’daki Hazratbal türbesine akın etti. Kutsal emanet türbede de sergilendi ve vadinin her yerinden insanlar onu görmek için akın etti.

“Buraya Kurban Bayramı münasebetiyle dua etmeye geldim. Burada biraz zaman geçirmek ve Yüce Allah’tan yardım ve af dilemek rahatlatıcıdır. Birkaç yıl sonra türbeyi ziyaret ettim ve iç huzur için dua ettim” dedi Pulwama sakinlerinden Abdülhamid.

Eski Jammu ve Keşmir başbakanı ve Ulusal Konferans başkan yardımcısı Omar Abdullah da türbede cemaatle dua etti. Abdullah, J&K hükümetini etkinlikten bir gün önce resmi tatil ilan etmesi nedeniyle eleştirdi ve hükümetin aynı şeyi başka herhangi bir dini etkinlik için yapıp yapamayacağını sordu.

“Halkı selamlıyorum ve hükümete üzüntülerimi iletiyorum. Kararları nasıl veriyorlar? Eğer uğurlu gün bugünse, o zaman neden tatil dün ilan edildi? Bakalım bu yıl Diwali tatilini bir gün önceden duyuracaklar mı? Bu bizim duygularımızı umursamadıklarını gösteriyor” dedi.

Türbenin etrafındaki pazarlar hareketliydi ve adanmışlar yol kenarındaki özel tezgahlardan özel atıştırmalıklar satın aldılar.

Bu vesileyle, Srinagar yönetimi özel bir otobüs servisi düzenlerken, adanmışların sorunsuz seyahatini kolaylaştırmak için trafik yönlendirildi.

İnsanlar ayrıca bu olayı kutlamak için şehrin bazı bölgelerinde mitingler düzenlediler ve şehrin dış mahallelerinden Sumbal’a kadar bir araba mitingi düzenlendi.

Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’ndan sonra Keşmir’deki en büyük dini günlerden biridir. Her yıl Keşmir’in farklı yerlerinden binlerce adanmış, İslam’ın son peygamberinin doğumunu kutlamak için Dal Gölü kıyısındaki Hazratbal türbesinde toplanıyor.

Vakıf başkanı Darakshan Andrabi, türbe çevresinde uygun yönetim ve temizliğin sağlanması için çaba sarf edildiğini söyledi. “İnsanların sürüler halinde geldiğini görüyorsunuz. Bu olayın huzur ve mutluluk içinde gerçekleşmesini diliyorum” dedi. Ancak vatandaşlar türbenin çevresindeki tuvaletlerde su olmadığından şikayetçiydi.

Kuzey Keşmir’in Baramulla bölgesinde de Ziyarat Şerif Seyyid Janbaz Wali’nin yüzlerce kişinin katıldığı bir geçit töreni düzenlendi.

Perşembe günü Jammu ve Keşmir Vali Yardımcısı Manoj Sinha, Milad Bayramı vesilesiyle insanları selamladı.

“Milad-un-Nabi halkına selamlar ve en iyi dileklerimle. Bu kutlu olayın herkese barış, refah ve mutluluk getirmesini ve bize doğru yaşam yolunda yürümemiz ve herkesin refahı için çalışmamız için ilham vermesini dilerim” dedi.

“Heyecan verici bir haber! Hindustan Times artık WhatsApp kanallarında
Bağlantıya tıklayarak bugün abone olun ve en son haberlerden haberdar olun! Buraya tıklayın!