Merkez, Pencap hükümetinden Moose Wala'nın annesinin tüp bebek tedavisine ilişkin yorumlarını istiyor

kosc

New member
Sağlık ve Aile Refahı Bakanlığı, Pencap hükümetinden Sidhu Moose Wala'nın annesi Charan Kaur'un İn Vitro Fertilizasyon (IVF) tedavisi hakkında bir rapor istedi.

Merhum Pencaplı şarkıcı Sidhu Moosewala'nın ebeveynleri, Shubhdeep Singh Sidhu takma adı Sidhu Moosewala'nın Pencap'ın Mansa bölgesinde vurularak öldürülmesinden neredeyse iki yıl sonra, 17 Mart'ta bir erkek bebek dünyaya getirmişti. (Balkaur Singh'in Facebook sayfası)

Bakanlık, Hindustan Times'ın Moose Wala'nın annesi Charan Kaur'un 58 yaşında tüp bebek tedavisi gördüğünü ve bir çocuk sahibi olmayı başardığını belirten bir haberine atıfta bulundu. Yaşlı çift, Sidhu Moose Wala'nın Pencap'ta vurularak öldürülmesinden neredeyse 22 ay sonra 17 Mart'ta bir erkek bebek dünyaya getirdi.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

“2021 tarihli Yardımlı Üreme Teknolojisi (Yönetmelik) Yasası'nın 21(g) Bölümü uyarınca, ART hizmetlerinden yararlanan bir kadın için öngörülen yaş sınırı 21 ila 50 yaş arasındadır. Bu nedenle, konuyu incelemeniz ve 2021 ART (Yönetmelik) Yasası kapsamında bu davada atılan adımlara ilişkin bu departmana bir rapor göndermeniz rica olunur.” ifadesine yer verildi.

Devamını oku: Hindistan soruşturması, Pannun suikast girişimine karışan haydut R&AW ajanlarını buldu: rapor

Charan Kaur'un Hindistan'da mı yoksa yurtdışında mı tüp bebek işlemi yaptırdığı henüz netlik kazanmadı.

Baba Pencap hükümetini tacizle suçladı

Bu arada Moose Wala'nın babası Balkaur Singh, Pencap hükümetini tacizle suçladı.

Balkaur Singh, Salı günü Facebook'ta bebeğin doğumunu duyururken şöyle yazdı: “Shubhdeep'i seven milyonlarca ruhun lütfuyla Yüce, Shubh'un küçük kardeşini rahmimize yerleştirdi.” Ancak hükümet şimdi beni endişelendiriyor ve talep ediyor hukuki durumunu kanıtlamamı istedi. CM'den (Bhagwant Mann) lütfen tedaviyi bana yapmama izin vermesini rica ediyorum, sonra hükümet beni nereye çağırırsa oraya geleceğim. Ben eski bir askerim; Hiçbir zaman hukuktan kaçmayacağım. Tüm yasal belgelere sahibim ve bunu kanıtlayacağım. Ancak devlet bana inanmazsa FIR başvurusunda bulunabilir.”

Devamını oku: Hükümet, AK'leri seçme sisteminin kurulda yargıç olmasa bile geçerli olduğunu söylüyor

Merkez ayrıntı istiyor, aileyi taciz etmiyoruz: Pencap Hükümeti

Çarşamba günü Pencap Sağlık Bakanı Dr. Medya mensuplarına konuşan Balbir Singh, mektubun Merkezden geldiğini ve Pencap hükümetinin aileyi hiçbir şekilde taciz etmediğini açıkladı.

AAP Pencap birimi de şunu yayınladı: CM Bhagwant Mann her zaman Pencaplıların duygularına ve onuruna saygı duyar; belgeleri isteyen merkezi hükümettir. İnsanları gerçeklere bakmaya ve söylentilere inanmamaya teşvik edin (aynen böyle).”

Sidhu Moosewala'nın babası, Pencap hükümetinin yeni doğan bebek nedeniyle taciz ettiğini iddia ediyor | Video

Aileye doğrudan değinilmedi: sivil cerrah

Bathinda'dan sivil cerrah Dr. Tejwant Singh Dhillon, sağlık departmanının hiçbir zaman Moose Wala'nın ailesine doğrudan yaklaşmadığını da iddia etti. Salı günü bir doktor ekibinin Power House Yolu üzerindeki bir kısırlık merkezini ziyaret ettiğini söyledi.

“Ekip, hastanın hamileliğine ilişkin tüm ayrıntıları hastanenin klinik kayıtlarından çıkardı. Sağlık ekibi hiçbir zaman hamileliğin ve doğumun ayrıntılarını öğrenmek için hastaya veya ailesine yazmadı veya iletişime geçmedi. Ayrıntılı rapor bugün eyalet merkezine gönderildi” dedi Dhillon, dava dosyasının ayrıntılarını açıklamayı reddetti.

Doğumu denetleyen doktor, suni tohumlamanın hastanesinde yapılmadığını söyledi

Dr. Charan Kaur'un vakasıyla ilgilenen Rajni Jindal, tüp bebek prosedürünün hastanesinde yapılmadığını söyledi.

Jindal, tıbbi kayıtların tamamını sağlık departmanı ekibine verdiğini söyledi.

“Hastanın tüp bebek tedavisini nerede aldığını söyleyemem. Hamileliğinin dördüncü ayında kanama şikayetiyle hastanemize geldi. Daha sonra ekibimizin gözetiminde kaldı ve geçen hafta sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi” diye ekledi.

OPPN Kongresi aileyi destekliyor

Bu arada, Pencap Kongresi başkanı Amarinder Singh Raja Warring Çarşamba günü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sidhu Moose Wala, Balkaur Singh Sidhu ve Charan Kaur'dan oluşan mütevazı ailenin durumu, onlara uygulanan yersiz zorluk ve baskı göz önüne alındığında özellikle vahim. Pencap derinden rahatsız edici.” Hükümet ve onun idari mekanizması. Hükümetin bu sevindirici anı yok etme çabalarına tanık olmak talihsizliktir.”

“Onları şu anda böyle bir teste tabi tutmak mantıklı mı? Hükümet neden bekleyemiyor?” diye sordu.

(Ajans girişi ile)