Ludhiana: Ebeveynlerin onayı olmadan yapılan bir günlük “eğitim gezisi” kaşları kaldırıyor

kosc

New member
Ludhiana, Model Town'daki Devlet Ortaokulu'nun 200 12. Sınıf öğrencisinin perşembe günü Fatehgarh Sahib'deki özel bir üniversiteye bir günlük hazırlıksız bir “eğitim ve eğlence gezisine” götürülmesinden sonra, veliler bu harekete sadece üç gün önce itiraz ettiler. önceden yazılı izin alınmadan giriş sınavları.

HT resmi

Öğrenciler, öğretmenlerinin geziyi zorunlu olarak değerlendirdiğini ancak velilerden önceden yazılı izin alınmadığını ve bu durumun Devlet Eğitim Araştırma ve Eğitim Konseyi'nin (SCERT) belirlediği kuralları ihlal ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024'e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

200 öğrenciye altı öğretim görevlisi eşlik ediyordu ve okul, yaklaşık 250 11. Sınıf öğrencisine hizmet verecek yalnızca altı öğretmenle kalmıştı; bu da, öğretmenlerin çalışma saatleri içinde hazır bulunmasını gerektiren Mission 100 Percent'in yönergeleriyle çelişiyordu.

“Zorlu hava koşulları nedeniyle 10. sınıfa kadar olan sınıflar tatil edilirken, sınavlara daha iyi hazırlanma bahanesiyle 11 ve 12. sınıflar dondurucu soğuklara rağmen tatil edildi. Bu önemli günler yalnızca öğrenmeye adanmalı ve öğrenciler açıklama için öğretmenlere başvurmalıdır. Ancak bu tür dikkat dağıtıcı şeyler yalnızca değerli zamanınızı tüketmekle kalmıyor, aynı zamanda onları hastalıklara karşı savunmasız hale getiriyor ve bu da sınav performansını etkileyebilir” dedi.

Öğrencilerin velileri ziyaretten önce herhangi bir onay formunun verilmediğini doğruladı. Eğer bu tür geziler kaçınılmazsa, bunların yalnızca önemli sınavlardan önce değil, çok önceden planlanması gerektiğini savundular.

“Geçen sefer form imzalamak zorunda kaldık ama bu sefer ne böyle bir bildirim aldık, ne de izin almak için gerekli evrakları aldık. Çocuğumu bu tür hava koşullarında göndermek istemedim ama o, gezinin tüm öğrenciler için zorunlu olduğu konusunda ısrar etti” dedi 12. Sınıf Ticaret öğrencisinin annesi Nirmala Devi.

Endişelere ek olarak öğrenciler, gezinin eğitici olmaktan çok tanıtım amaçlı olduğunu iddia etti. Özel üniversite, kurslarını ve 12. sınıf sonrası seçeneklerini sergileyerek geziyi akademik bir çabadan çok bir kutlama etkinliğine dönüştürdü.

“Üniversitenin esas olarak altyapısını ve 12. sınıf sonrası derslerini sergilemeye odaklanmış olması nedeniyle, öğleden sonra 3 civarında, herhangi bir temel bilgi edinmeden okula döndük. Bir işletme öğrencisi, “Bunun çalışmalarımıza hiçbir katkısı yok” dedi.

Müdür Vishwakirat Kalhon geziyi savundu ve şöyle dedi: “Öğrenciler Aralık ayında sınavlara girdiler ve sınav hazırlıkları yaklaştıkça dinlenmeye de bir güne ihtiyaçları var.” Ayrıca hükümet yönergeleri, eğitim amaçlı yüksek öğretim kurumlarına gitmeyi zorunlu kılıyor. Resmi bir vedalaşma olmadığından bu gezi öğrencilere okuldan ayrılmadan önce birlikte vakit geçirme fırsatı verdi.”