Kanada’nın ilk türbanlı Sih polis memuru, BC’de sağlıklı işyerlerini destekleyen bir organizasyona başkanlık ediyor

kosc

New member
Toronto: 1985 Kanishka Air India terör saldırısını soruşturan ekibin bir parçası olan deneyimli bir Kanadalı Sih polis memuru olan Baltej Singh Dhillon, Britanya’nın Columbia eyaletinde güvenli ve sağlıklı işyerlerini teşvik etmeye adanmış bir ajansın ilk Güney Asyalı başkanıdır.

1985’te Kanishka Air India’ya yapılan terör saldırısını soruşturan ekibin bir parçası olan deneyimli bir Kanadalı Sih polis memuru olan Baltej Singh Dhillon, Britanya Kolumbiyası’ndaki güvenli ve sağlıklı bir işyeri ajansının ilk Güney Asyalı yöneticisidir.

Ülkenin üniformasının bir parçası olarak türban takan ilk Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP) memuru olan Dhillon, British Columbia hükümetinin açıkladığı gibi, 30 Haziran’dan itibaren geçerli olmak üzere üç yıllık bir dönem için WorkSafeBC’nin yönetim kurulu başkanı olarak atandı. .

WorkSafeBC, Kanada’nın bir eyaleti olan British Columbia’da güvenli ve sağlıklı işyerlerini teşvik etmeye adanmış bir taşra kurumudur. Dhillon, 2017’den beri Yönetim Kurulu üyesidir.

Cuma günü yapılan resmi bir basın açıklamasına göre, Kraliçe II. Elizabeth’in Topluma Hizmet için Altın ve Elmas Jübile Madalyaları alan kıdemli subay, “üniformasının bir parçası olarak türban takan ilk RCMP üyesi olarak tarih yazdı”.

Dhillon, 1985 Kanishka Hindistan Hava Bombardıman Timi de dahil olmak üzere istihbarat, özel uygulama, koruma hizmetleri ve kritik soruşturmalarda hizmet veren, otuz yılı aşkın bir süredir kolluk görevlisi olarak seçkin bir kariyere sahipti.

23 Haziran 1985’te Toronto’dan Londra’ya ve ardından son varış noktası İngiltere, Bombay’a giden Air India Flight 182’de bir bomba patladı ve uçaktaki çoğu Kanadalı olan 329 kişinin tamamı öldü. Bugüne kadar, Air India bombalaması, Khalistan yanlısı unsurlara atfedilen Kanada tarihindeki en kötü terör saldırısı olmaya devam ediyor.

“Baltej, WorkSafeBC’de yönetici olarak kolluk uzmanlığı ve altı yıllık yöneticilik deneyimi getiren deneyimli bir polis memuruydu. Çalışma Sekreteri Harry Bains, WorkSafeBC’nin benzer olayların tekrarlanmasını önlemek için ciddi işyeri olaylarını soruşturmadaki rolünü savunacağını söyledi.

Dhillon, rolü Ağustos 2020’den Haziran 2023’e kadar CEO olarak görev yapan Jeff Parr’dan devralacak.

WorkSafeBC başkanı ve CEO’su Anne Naser yaptığı açıklamada, “İş yerinde yaralanma veya hastalık olmayan bir il vizyonumuza ulaşmak için yönetim kurulu üyelerimiz ve paydaşlarımızın yanında bu yeni görevde onunla çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Dhillon’un basın açıklamasında “WorkSafeBC’nin CEO’su rolünü üstlenmeyi dört gözle bekliyorum” dediği aktarıldı.

“İşyerinde sağlık ve güvenliği iyileştirmek ve çalışanların günün sonunda evlerine güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için kilit paydaşlarımızla birlikte çalışmaya kararlıyım. Eyalet genelinde işçilerin, işverenlerin ve diğerlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için işçi tazminat sistemini iyileştirmede ilerleme kaydetmeye devam etmek için Yönetim Kurulu üyelerim ve WorkSafeBC personeli ile Başkan olarak çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

WorkSafeBC’nin web sitesine göre ajans, BC’de 2,6 milyondan fazla işçiye ve yaklaşık 270.000 kayıtlı işverene hizmet vererek hayat kurtarmak ve işle ilgili yaralanmaları, hastalıkları ve sakatlıkları önlemek için işçiler ve işverenlerle birlikte çalışıyor.