Himaşal musonu: Rohru’da ani selde 3 kişi öldü, Kotkhai’de 2.500 kişi tahliye edildi

kosc

New member
Shimla bölgesi, Rohru nahiyesi, Badiyara köyündeki Laila Çayı’ndaki ani sel, Himachal Pradesh genelinde bildirilen şiddetli yağmurlara rağmen üç kişinin ölümünden korkuyor.

Cumartesi günü Khaltu Nalah pazarında şiddetli yağmurların ardından Shimla’daki Kotkhai’de yolda ortaya çıkan çatlaklar nedeniyle bir bina çökerken diğerleri risk altında olmaya devam ediyor. (HT fotoğrafı)

“Laila Nehri’ndeki ani selden sonra yaşlı bir çiftin torunlarıyla birlikte kaybolduğuna dair haberler var. Shimla Komiser Yardımcısı Aditya Negi, kurtarma çalışmaları devam ediyor ve maddi hasar değerlendiriliyor” dedi.

Yaşlı çift, Roshan Lal ve eşi Bhaga Devi, Badiyara köyünde bir dhaba işletiyorlardı ve torunları Kartik, dhaba köpüren sular tarafından süpürüldüğünde onları karşılamaya geldi.

Köydeki çok sayıda ev de hasar gördü.

Bu arada, Solan ilçesine bağlı Kotkhai Tehsil’e bağlı Khaltu Nullah kasabasında, Bazaar Yolu’nun ortasında bazıları 1 metreye varan derinliğe sahip büyük çatlaklar oluştuğunda panik yayıldı. Yönetim önlem olarak 2.500’den fazla sakini tahliye etti.

Beş bina hasar gördü ve 70’ten fazla aile başka yerlere sığınmak zorunda kaldı.

Himaşal Pradeş Elektrik Kurulu, olası bir heyelan veya toprak çökmesi durumunda elektrik çarpması riskini azaltmak için Khaltu Nullah’a giden iletim hatlarını izole etti.

Cuma günü esnaf binalarda çatlaklar olduğunu bildirdi. Gün ilerledikçe, çatlaklar hızla iki ila üç fit genişledi. İlçe afet yönetim ekibi ve alt bölüm yönetim ekipleri durum değerlendirmesi yaptı.

Esnaf, eşyalarını çevredeki köylülerin sağladığı geçici barınaklara götürdü.

Rotaya bağımlı olan elma yetiştiricileri, yaklaşan elma sezonu öncesinde yol güvenliği konusunda da endişeli.

Çatlaklar risk oluşturduğundan, bölgenin ana yol, Guma-Chaila-Thoeg Yolu ve Shimla ile bağlantısı kesilebilir.

Khaltu Nullah Çarşısı on yıllar içinde çatladı. Bölgenin adından da anlaşılacağı gibi, çarşının bir su yolu üzerinde yer aldığından, bölgede uygun drenajın olmaması da endişe vericiydi.

“İlçe hükümeti, çatlakların altında yatan nedeni araştırmak ve etkili bir plan geliştirmek için jeologlardan ve uzmanlardan oluşan bir ekip görevlendirmeli. BJP yerel başkanı Chetan Bragta, yerel makamların endişelerini gidermek ve bu zorlu dönemde onlara destek sunmak için etkilenen topluluklarla yakın bir şekilde çalışması gerektiğini söyledi.

• YAZAR HAKKINDA

Gaurav Bisht, bilimpark.com.tr’nin Himachal bürosunun başında. Dağ devleti siyaseti ve kitleleri etkileyen diğer konularla ilgilenir. …ayrıntılı olarak görün