Himachal: Vikramaditya Kongre'yi tahmin etmeye devam ediyor, Pratibha yüksek komutanlığın kararını bekliyor

kosc

New member
Çarşamba günü Sukhvinder Singh Sukhu hükümetinde bakanlıktan istifa eden Kongre Milletvekili Vikramaditya Singh, partinin liderliğini elinde tutmaya devam ediyor.

Himaşal Pradeş Kongresi Milletvekili Vikramaditya Singh (solda) Çarşamba günü parti şefi Rajeev Shukla ile birlikte Shimla'da medyaya seslendi. (PTI fotoğrafı)

Altı kez Himaşal Pradeş başbakanı olan Virbhadra Singh'in oğlu, istifası konusunda baskı yapmayacağını söylerken, Sukhu'nun düzenlediği kahvaltı toplantısına katılmadı. CM'nin kahvaltı toplantısında otuz iki MLA hazır bulunurken, Konuşmacı Kuldeep Singh Pathania altı MLA'yı diskalifiye etme kararı hakkında basına konuştu.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Ayrıca Okuyun: Himaşal Sözcüsü altı asi Kongre milletvekilini diskalifiye etti

“Ben basmayacağımı söylemiştim. Diyaloglar sürüyor. Gözlemciler burada her şeyi düzene koymaya çalışıyorlar. Onlarla tekrar konuşacağız… Himaşal 'Devabhoomi'dir, tanrıların kutsamasını taşır ve ben de Ayodhya'ya gidip Lord Ram'ın kutsamasını almıştım. Bu yüzden herkesin onayını aldık. Hiçbir sorun yok” dedi Vikramaditya Singh.

Kongre MLA'sı kartlarını göğsüne yakın tutuyor ve Meclis Başkanı'nın altı asi MLA'yı diskalifiye etme kararı sorulduğunda sözlerini dikkatle seçiyor.

“Şu anda bu konuda bir şey söylemem doğru değil. Gözlemcilerimiz buraya gelerek gözlemlediler ve durumu anladılar. Konuşmacı bu kararı verdi. Bu nedenle bu konuda yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Dediğim gibi gözlemcilerle konuşacağız ve bir sonraki eylem planının ne olacağını göreceğiz” dedi Vikramaditya Singh Perşembe günü.

Annesi ve Eyalet Kongre Başkanı Pratibha Singh ise daha açık bir tavırla MLA'ların eyalet liderliğine kızmasının doğal olduğunu söyledi.

“Kesinlikle, neden olmasın? Bir yıldan fazla zaman geçtiyse ve onları dikkate almazsanız, dinlemezseniz üzülmeleri doğaldır. Pratibha Singh, “Eğer onlarla oturup konuşsaydınız ve bir çözüm bulsaydınız bu durum yaşanmazdı” dedi.

“Hangi adımı atarsak atalım, Himaşal Pradeş halkının duygularını unutmayın; insanlar bizimle bağlantılıdır. Virbhadra Singh'in mirası bizimle birlikte. Daha da ileri giderek devlet için ne istediği konusundaki görüşünü takip ediyoruz. Doğru olmadığını düşündüğümüz şeyler hakkında onları (parti üst komutanlığını) bilgilendirmeye devam ettik. Bunları çarşamba günkü toplantıda da kendilerine söyledik. Hangi kararları vereceklerini görmek için bekliyoruz” diye ekledi.

Bugün erken saatlerde Himaşal Pradeş Sözcüsü Kuldeep Singh Pathania, Rajya Sabha seçimlerinde birbirlerine karşı oy kullanan altı Kongre milletvekilini diskalifiye etti. “Kongre sembolü konusunda yarışan altı MLA, kendilerine karşı İlticayı Önleme Yasasının hükümlerini çekti. Altı kişinin Himaşal Pradeş Meclisi üyeliğinin derhal geçerli olmak üzere sona ereceğini beyan ederim” dedi.

Diskalifiye edilen altı MLA, Sudhir Sharma, Rajinder Rana, Davinder K Butto, Ravi Thakur, Chaitanya Sharma ve Inder Dutt Lakhanpal'dır.

2022 meclis seçimlerinden sonra, 68 üyeli eyalet meclisinde Kongre'nin 40 MLA'sı varken, BJP'nin 25 MLA'sı vardı. Geriye kalan üç sandalye ise bağımsızların elinde. Altı isyancı MLA'nın diskalifiye edilmesiyle Temsilciler Meclisi'nin gücü 68'den 62'ye düştü ve orta nokta 32 oldu. Altı MLA'nın kaybıyla birlikte Kongre'nin artık 34 MLA'sı var ve bağımsızlarla birlikte BJP'nin 28'i var. Kongre terk edildi Şimdi sürünün geri kalanını bir arada tutma becerisine odaklanın.