Hayatın Baharatı: Mauun yatmadan önce anneyi kurtarıyor

kosc

New member
Hayatımızda oynadığımız en heyecan verici ama bir o kadar da stresli rollerden biri ebeveyn rolüdür.

Y kuşağı nesiller arası travmanın uyku saatini uyku saatine göre ayırıyor. (Getty Images/Hemera)

Hayatımın bu döneminde ve aşamasında, tüm ebeveynlik ilkelerim, yatmadan hemen önceki 60 dakikalık bir süre boyunca istikrarsız bir şekilde dengeleniyor. Üzerimize sert bir “Jao saunjo hun (şimdi uyu)” sesinin fırlatıldığı ve yataklarımıza tökezlediğimiz çocukluğumuzun yatma zamanı değil. Kendimizi asi hissettiğimiz günlerde, bunu tehditkar bir “Mauun aa juga” takip ederdi ve bu, 15 dakika içinde horlamaya başladığımız için tabuta çakılan son çiviydi. Mauun, kabaca canavarca bir karakter olarak tercüme edilir. Ancak bu Z kuşağının karmaşık bir uyku rutini var. Her zamanki banyo yapma ve diş fırçalamanın ardından varoluşsal soruları gündeme getiren bazı “paath”lar (dualar) gelir.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Bunların arasında dikkatli bir şekilde geziniyoruz. “Anne, Waheguru ji bir erkek mi? Neden kız gurularımız olmadı?” Mükemmel bir soru bebekler, ama bu Pandora'nın kutusunu açıyor. Kadınların hâlâ ev sürüsü dışında yer buldukları ataerkil zamanların bağlamını ortaya çıkarmalıyız. Google Baba'nın bile boşuna olduğu retorik sorular da var: “Guru Sahib bugün burada olsaydı, çiftçilerimize nasıl destek olurdu?” Feminizmin toplumla etkileşiminin etkisi üzerine yapılan kapsamlı bir tartışmanın ardından şu ana kadar kaydedilen kolektif ilerleme, Çiftçi meselesi ve siyasette sağ-sol meselesiyle birlikte uyku vakti protokolümüzün bir sonraki adımına geçiyoruz.

Her gün günlüğünüze minnettar olduğunuz ilk üç şeyi yazın. Bunlar çok düşünülerek, derin düşünülerek yazılmış ve hiçbiri ödev yaparken kullanılmamıştır. Çocuklar sadece günlük kayıtlarını kaydetmekle kalmıyor, aynı zamanda birbirlerinin kayıtlarını da analiz ediyorlar, bu da bazı revizyonlara, uzun soluklu bir sohbete ve sabırsız anneleri için kazara zarafet derslerine yol açıyor. “Costco'ya gittiğin için minnettar mısın?” “Anne, pek çok insan annesiyle alışverişe çıkma fırsatı bulamıyor. Çok şanslıyız!” diye hep bir ağızdan şarkı söylüyorlar. Belki de kendi şükran günlüğümü yazmaya başlamalıyım. Çoğu zaman minnettarlıkla kabul etmemiz gereken şeyleri olduğu gibi kabul ederiz. Hayatımızdaki bu küçük insanların cömertliği bana uzun bir gün olduğunu ve televizyonda beni bekleyen bir Netflix dizisi olduğunu bir an unutturuyor.

Daha sonra dergiler bir kenara kaldırılıyor ve içlerinden biri kütüphanede son kullanma tarihi geçmiş bir kitabın birlikte okunmadığını hatırlıyor. Yani sonraki 15 dakika kitabı aramakla, onu baştan sona okumakla ve yayıncıyla ilgili bilgiler de dahil olmak üzere harcanıyor. Tanrıya şükür, erken okuyanlar için bir kitap. Öfkemi kaybetmediğim için kendimle içten içe gurur duyuyorum.

Nesiller arası travmalar, Y kuşağının uyku vaktine ve uyku vaktine göre ayrışıyor. Işıklar kapatılarak iyi geceler dilenildi. Kapıyı kapatmadan hemen önce hafif bir “Mamaaaa” sesi duyuyorum, donup kalıyorum, “Bugün okulda ne olduğunu biliyorsun” diyor. “Şimdi ne var!” Yarı kızgın, yarı olabileceklerden korkarak söylüyorum. “Lily benim yerime geçmeye karar verdi. Yeni bir arkadaş buldu.” Lanet olsun Lily! Yatak odasının kapısını kapatırken, “Bunu yarın ayrıntılı olarak tartışacağız, saunjo hun, Mauun aajuga,” diye uyardım. Büyükanne ve büyükbabasının düzenli olarak çocuklarına uyguladığı hayal gücünün bir zamanların ürünü olan “Mauun”, bir kez daha gelişiyor ve araştırmalarla desteklenen tüm yatmadan önce ebeveynlik tekniklerini gölgede bırakıyor.

Yazar serbest çalışan bir kişidir ve kendisine [email protected] adresinden ulaşılabilir.