Hayatın baharatı | Komşuluk dayanışması ve dostane alışverişin

kosc

New member
Bu doğru. Peki ya elmalar çam ağaçlarıyla (ya da tersi) değiştirilebilseydi? Yine, iyi çitlerin iyi komşular doğurduğu doğrudur, ama çevre duvarının üzerinden eğilen elma ağacının meyvelerini diğer bahçeye bırakmasına ne dersiniz? Aslında bu, sağlıklı bir toplumda birlikte yaşayan sakinler arasında iyi bir jest olarak, alışverişi kolaylaştıracak ve komşuluk bağlarını güçlendirecek yakınlıkla ilgilidir.

Hayatın baharatı | Komşuluk dayanışması ve dostane alışverişin

Çocukluğumuzdaki mahalle normlarımız ve uygulamalarımız, özellikle de değiştirilebilir malların alınıp verilmesi konusunda, oldukça farklıydı. Krediler ve krediler ev sahiplerinin durumu açısından sorun teşkil etmiyordu. İnsanların, evde erzak kalmaması ihtimaline karşı çocuklarını bir kase şeker istemeye gönderdiklerini görmüştük. Bunun tersine, borç verenin de acilen ihtiyaç duydukları bir öğenin sağlanmasını kolaylaştırma talebinde bulunduğu görüldü.

Emekli olana kadar devlet binalarında yaşadığımız için hiçbir komşuluk ilişkimiz olmadı. Geçen gün yemek masasının üzerinde güzelce dizilmiş, leziz görünümlü, pişmiş bir acı kabak buldum. Eşime onu almak için sebze pazarına gidip gitmediğini sordum. “HAYIR. Yan komşularımız dolu bir kap gönderdiler!” diye bilgilendirdi ve ekledi: “Yeterli miktarda ghewar içeren konteynırı evdeki yardım aracılığıyla iade ettim.”

Bu nazik jestten cesaret alarak, arka bahçemizde bolca yetişen, yakınımızdaki evlerde kadının parmağını bağışladık. Karşılığında zaman zaman tatlı reçeller, sulu limonlar ve başka yiyecekler de aldık. Değiştirilen sebzelerin tazeliği kişilerarası ilişkilerimizi ve bağlarımızı tazeledi ve komşularımızın evlerinin önünden geçerken birbirimize gülümsemeye başladık. Eskiden öyle değildi ve kendi adalarımızda, kayıtsızlık kozalarımızda kalıyorduk.

Geçen sonbaharda Seattle’dayken mahallemizde yaşayan seksen yaşlarındaki bir çiftle tanıştık. Birbirimizi gördükten sadece birkaç gün sonra arkadaş olduk. Bir gün yaşlı kadın omuzlarında okul çantasıyla evimizin kapısına geldi. Çok kibar bir şekilde, gelinime bahçesinde yetiştirdiği bir paket sebzeyi kapımızın önüne bırakıp bırakamayacağını sordu, çünkü ellerinde hâlâ yeterince kalmıştı. “Seni rahatsız etmeyeceğim ve paketi teslim ettikten sonra gideceğim!” diye ekledi aceleyle. Ne kadar tatlı!

Yakın zamana kadar hem kırsal hem de kentsel bölgelerdeki insanlar, başta düğünler olmak üzere sosyal toplantılarda, etkinliklerde ve etkinliklerde bebek karyolası, yatak takımı, mutfak eşyaları vb. ortak eşyaları kullanıyordu. İnsanlar eşyalarını gönül rahatlığıyla teklif etti ve tereddüt etmeden bölgedeki başkalarından temin edilmesini istedi. Bazı tanınmış evlerde bulunabilen tentür ve hint yağı gibi yaygın ilaçlar da talep görüyordu. Yakında bir telefonun olması bölgedeki herkes için bir rahatlama oldu. Bu seçenek yalnızca acil durumlarda değil, aynı zamanda ara sıra yapılan temaslar için de kullanılıyordu; bu durum, sahibi için hafif bir rahatsızlık yaratsa bile.

Sammamish, Seattle’da fark ettiğim bir diğer güzel şey de, eğer bir etkinlik için evinize misafir bekliyorsanız, bir WhatsApp topluluk grubuna mesaj göndererek komşularınıza sabır dileyerek önünüzdeki caddedeki trafik sıkışıklığına dayanmalarını rica edebilirsiniz. evlerinin. Davranış incelikleri uygar insanlar için her zaman önemlidir, ancak yakınınızda yaşayanlar için bir adım daha ileri giderseniz hayat daha güzel hale gelir.

[email protected]

(Yazar, Panchkula’da yaşayan emekli bir IPS memuru ve avukattır)