Eski PGI yöneticisi, Dr. Vivek Lal, dekan olarak atanmasını engellemeye yönelik “kötü niyetli girişimler” olduğunu iddia ediyor

kosc

New member
Göreve başladıktan bir yıl sonra Tıp Eğitimi ve Araştırma Enstitüsü (PGIMER) direktörü Dr. Vivek Lal, kurumun karar alma yapısında çok önemli bir görev olan akademik dekan atanması konusunda tartışmaya girdi.

Enstitünün eski Başkan Vekili ve ünlü çocuk doktoru Surjit Singh. (HT dosyası)

Enstitünün eski oyunculuk direktörü ve önde gelen çocuk doktoru Surjit Singh, Lal’i akademik dekanlık görevinden uzak tutmak için “kötü niyetli girişimlerde bulunmakla” suçladı ve Lal’in enstitüde bir MD öğrencisi olan oğlu üzerindeki “yasadışı taleplerine” uymayı reddettiğini söyledi.

Birlik Sağlık Bakanı’na gizli bir mektupta, Dr. Mansukh L. Mandaviya Singh, “Düşmanlık birçok şekilde kendini gösteriyor ve Lal onu her adımda taciz etti ve küçük düşürdü ve günlük işlerinde zorluklara neden oldu” dedi. HT, yine Lal’e hitaben yazılan iki sayfalık mektubun içeriğini gördü.

Singh, Kasım 2021 ile Lal’in yerine geçtiği Mayıs 2022 arasında yönetmen vekili olarak görev yaptı. 24 Nisan’da PGIMER, Dr. NK Panda, kıdemli öğretim üyesi tarafından sürekli olarak tutulan bir pozisyon olan Akademik Dekan Vekili olarak. Çalışma Dekanının olağan ataması halen beklemededir. Atanması halinde Surjit Singh, Ağustos 2025’e kadar bu görevi sürdürecekti.

Singh’in mektubu ayrıca Lal’i kıdemli bir öğretim üyesinin disiplinler arası kıdemini değiştirmeye yönelik “kötü niyetli girişimlerle” suçladı ve Birlik Sağlık Sekreterinin atanmasını değerlendirmek için müdahale etmesi çağrısında bulundu.

Mektubun ekindeki listeye göre Singh, PGIMER’deki kıdemli öğretim üyesidir. Mektupta ayrıca Lal tarafından Haziran 2022’de yayınlanan, NK Panda ve diğer öğretim üyelerinin tasvirlerini bozan ve Surjit Singh’i kıdemli öğretim üyesi ilan eden bir yürütme emri de yer alıyor.

Singh, 1 Nisan 2023’ten itibaren Profesör Rakesh Sehgal’in yerini alacaktı. Ancak 24 Nisan’da Panda, Singh’in kıdem iddiasını göz ardı ederek akademik dekan vekili olarak atandı.

Enstitünün önceki uygulamalardan sapmasına neden olan şey hakkında kamuya açık hiçbir şey yoktur. Bilindiği gibi, akademik dekan her zaman enstitünün en yüksek dereceli fakültesi olmuştur.

Singh mektubunda, atama görevdeki kişinin emekliliğinden hemen sonra yapıldığından, atama dosyalarının önceden değerlendirilmek üzere Bakanlığa sunulması gerektiğini iddia ediyor.

“Müdür vekiliyken, oğlunun Aralık 2021’de MD patoloji son sınavının teorik kağıtlarının yeniden değerlendirilmesine yönelik (Lals) hukuka aykırı talebine uymayı reddetmiştim. … (Lal’in oğlu) söz konusu testi geçemedi” diyen Singh, mektupta bu nedenle hedef alındığını vurguladı.

Mektup, Dr.

Birlik Sağlık Bakanı’ndan enstitüdeki kıdemi ve 39 yıllık hizmeti göz önüne alındığında atama için kendisini değerlendirmesini isteyen mektupta, “Bu açıkça beni akademik dekanlık görevinden mahrum bırakmaya yönelik kötü niyetli bir girişimdir” dedi. Singh’in mektubuna ne Müdürlükten ne de Bakanlıktan herhangi bir yanıt gelmediği öğrenildi.

doktor Lal, Singh’in iddialarına yanıt vermek isteyen HT muhabirinin çok sayıda aramasına ve mesajına hemen yanıt vermedi.

• YAZAR HAKKINDA

Surender Sharma, Chandigarh’da Baş Muhabirdir. Punjab Yüksek Mahkemesi ve Haryana’dan sorumludur. …ayrıntılı olarak görün