Chandigarh: GEC, Ulusal Müfredat Çerçevesi konulu seminer düzenleyecek

kosc

New member
'Okul Eğitimi için Ulusal Müfredat Çerçevesi – 2023: Okul eğitiminde mükemmelliğe doğru bir paradigma değişimi' konulu iki günlük ulusal seminer Cuma günü Chandigarh, Sektör 20, Devlet Eğitim Koleji'nde (GCE) açıldı.

Devlet Eğitim Koleji Direktörü Sapna Nanda, seminerin temasını herkesin yaşam becerilerini geliştirmek için adil ve erişilebilir eğitime vurgu yaparak tanıttı. (HT fotoğrafı)

Hindistan Sosyal Bilimler Araştırma Konseyi Kuzey-Batı Bölge Merkezi, Panjab Üniversitesi sponsorluğunda düzenlenen program, Saraswati Vandana ve lamba yakma töreniyle başladı. Müdür Sapna Nanda, herkesin yaşam becerilerini geliştirmek için eşitlikçi ve erişilebilir eğitime odaklanan seminerin temasını tanıttı ve Baş Konuk Profesör Sanjay Kaushik, DCDC, PU ve Onursal Direktör, ICSSR, Kuzey-Batı Bölge Merkezi, PU ve delegeleri karşıladı Ülkenin her yerinden çeşitli kurumlardan.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Programın organizatörü Doç. Anurag Sankhian, Ulusal Eğitim Polisi (NEP) 2020 ve uygulamasına odaklanan seminerin önemini ve önemini paylaştı. Seminerin amacının tüm paydaşlara, özellikle NEP 2020 ve NCFSE 2023'ün başarılı bir şekilde uygulanması için yenilikçi fikirlerini sunma fırsatı sunmak olduğunu ekledi. Ayrıca iki gün süren ulusal seminerin yapısını ve alt konularını katılımcılarla paylaştı.

Kaushik açılış konuşmasında NCF'nin çocuğun bütünsel gelişimine odaklanmasını tartıştı. Ayrıca öğretmen eğitiminin NEP2020'nin hedeflerine ulaşmada hayati bir rol oynadığını da vurguladı. Üniversitenin dekanı Dr. AK Srivastava önerdi.

Bu seminerin teknik oturumlarında NCF ile ilgili birçok önemli konu tartışıldı. İlk teknik oturumda, daha önce Chandigarh'daki NITTER Eğitim ve Eğitim Yönetimi Bölümü'nde görev yapan Profesör Sunil Dutt oturuma başkanlık etti. Delegelere NCFSE-2023'ün temaları hakkında konuştu: okul eğitiminin hedefleri ve müfredat alanları, temel yeterlilikler ve öğrenme sonuçları, 5+3+3+4 sistemi ve ilgili müfredat konuları.

İkinci teknik oturuma Müdür Gulshan Sharma, Panchkula'dan Bhavan Vidyalaya başkanlık etti. “Temel aşamada öğrenme, okul eğitimi, öğrenme standartları, içerik seçimi, öğretim yöntemleri ve değerlendirmeler (Pariksha pe Charcha) yoluyla beş aşamalı gelişim (Panchkosh Vikas).

Programın öğleden sonraki teknik oturumları sırasında kolej ayrıca GRIID, Sektör 31, Chandigarh ile bir Mutabakat Zaptı imzaladı. Cumartesi günü iki teknik oturum daha gerçekleştirilecek. Seminerin açılışına ülke genelinden delegeler katılarak NCFSE-2023 kavramına ilişkin bildiriler sundular. Bunu interaktif ve teşvik edici tartışmalar izledi.

Resmi bir teşekkür oyu Dr. Programın organizatörü Sheojee Singh, baş konuğa, kaynak kişilere ve delegelere teklifte bulundu. Seminer, Dr.